Završena sjednica: Predstavnički dom odobrio set zakona u oblasti reforme finansijskog i platnog sistema FBiH, Mioković smijenjen sa mjesta predsjedavajućeg


Predstavnički dom Federalnog parlamenta prihvatio je većinom glasova sinoć na sjednici set zakona predloženih iz Federalne vlade čiji je cilj, prema Vladinom obrazloženju, sveobuhvatna i strateška reforma finansijskog i platnog sistema Federacije BiH.
Riječ je o jednoj od najznačajnijih institucionalnih i ekonomskih reformi u ovom mandatu Vlade, navedeno je također.
Ovim reformskim paketom Federacija Bosne i Hercegovine postavlja moderan, siguran i europski usklađen pravni okvir za digitalna plaćanja, jačanje zaštite korisnika finansijskih usluga i dugoročnu stabilnost finansijskog sistema, uz stvaranje svih ključnih preduvjeta za pristupanje Bosne i Hercegovine Jedinstvenom području plaćanja u eurima – SEPA.
Reformski paket obuhvata zakon o platnim uslugame, zakon o elektroničkom novcu, zakon o računima za plaćanje, izmjene i dopune Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, izmjene i dopune Zakona o bankama te izmjene i dopune Zakona o mikrokreditnim društvima.
Pridruživanje SEPA području plaćanja donosi građanima brža i jeftinija plaćanja, privredi niže troškove poslovanja, a finansijskom sistemu snažniji nadzor i veću stabilnost.
Ovi zakoni su ključni regulatorni preduvjet za pristupanje SEPA području i snažan poticaj ukupnom ekonomskom razvoju.
Prema obrazloženju Vlade FBiH, zakon o platnim uslugama je središnji stub reforme jer prvi put sistemski uređuje savremeni platni promet u Federaciji BiH, otvara tržište za inovacije i nove pružatelje platnih usluga, uz istovremeno postavljanje visokih sigurnosnih standarda i snažnog regulatornog nadzora.
Zajedno sa zakonom o elektronskom novcu i zakonom o računima za plaćanje, Vlada Federacije BiH građanima i privredi osigurava brža, jeftinija i sigurnija digitalna plaćanja, veću transparentnost naknada i jaču pravnu sigurnost.
Izmjenama zakona o bankama, mikrokreditnim društvima i zaštiti korisnika finansijskih usluga osigurava se puna usklađenost cjelokupnog finansijskog sistema s novim pravilima, jača nadzor i dodatno štite prava građana.
Ovim paketom zakona Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, prema njenom obrazloženju, šalje jasnu i snažnu poruku - Federacija odlučno ulazi u novu fazu modernizacije finansijskog sistema.
Ulazak u SEPA sistem znači konkretne koristi za svakog građanina, svakog poduzetnike i javne institucije. To je evropski standard koji se sada gradi i u Federaciji BiH.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine ovim reformskim paketom potvrđuje jasnu političku volju za dubinske i odgovorne reforme u interesu građana, privrede i evropskog puta Bosne i Hercegovine, navedeno je također.
Zajedno s navedenim aktima, Predstavnički dom prihvatio je večeras većinom glasova i izmjene i dopune federalnog zakonodavstva o deviznom poslovanju, lizingu te o obaveznim osiguranjima u saobraćaju, koje je također predložila Federalna vlada.
Suština navedenog akta je omogućavanje sportskim kolektivima djelimičnog otpisa poreznih dugova, što bi istovremeno vodilo naplati ostatka dugovanja, a za šta predlagač smatra da ima interes i država.
Predloženim zakonom je najavljeno produženje roka odnosno vremenskog raspona na koji bi se djelimični otpis zateznih kamata odnosio. Dosad je otpis bio moguć za porezni dug nastao do 31. marta 2025. a novopredloženi rok je 1. januar 2026.
Usvajanje ove izmjene omogućuje nastavak rada sportskim kolektivima i klubovima te dobijanje potrebnih licenci za učešće na međunarodnim takmičenjima i predstavljanje Bosne i Hercegovine u međunarodnim asocijacijama, obrazloženo je.
Vlada kao predlagač je također navela da je Zakon o naplati i djelimičnom otpisu dugovanja sportskim kolektivima donesen još 2014. godine i da je od tada tri puta došlo do izmjena koje su se odnosile na produženje roka, kao i na to kojim je sportskim kolektivima omogućeno dobijanje potvrde Porezne uprave Federacije BiH i potpisivanje reprograma duga kao uslova za ispunjavanje kriterija licenciranja za međunarodna sportska nadmetanja.
Istaknuto je da su u izuzetno teškoj situaciji klubovi i savezi koji imaju kapaciteta da učestvuju na evropskim takmičenjima, što je uslovljeno postupcima licenciranja i gdje je finansijski kriterij imperativan.
Navedeni uslovi su definisani pravilima UEFA-e, FIFA-e, FIBA-e te i ostalih međunarodnih asocijacija koje organizuju i daju licence za evropska takmičenja.

Tehnički najkompleksnije promjene u izbornom procesu donijet će predstojeći izbori u Bosni i Hercegovini koji su zakazani za 4. oktobar 2026. godine. Razlog tome je uvođenje novih tehnologija. Naime, građane će na ovogodišnjim izborima dočekati i drugačiji izgled listića za glasanje. Bez imena kandidata Eksperti za izborne tehnologije navode da se novost ogleda u tome […]

Inspektori Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine su 10. jula na području Federacije BiH proveli 238 inspekcijskih nadzora. Kontrole su izvršene kod poreznih obveznika koji obavljaju djelatnosti ugostiteljstva, trgovine, građevinarstva pekarstva, kao i drugih uslužnih djelatnosti. Tokom provedenih kontrola inspektori su provjeravali poštivanje odredbi Zakona o Poreznoj upravi FBiH, Zakona o fiskalnim sistemima u FBiH, […]

Upravni odbor Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje donio je Odluku o akontacijskom usklađivanju penzija po stopi od 3,5 posto, koja se primjenjuje od 1. jula 2026. godine. Navedeno usklađivanje izvršit će se na iznos penzije isplaćene za mjesec juni 2026. godine, a obuhvaća sve korisnike koji su na taj dan imali priznato pravo. […]